Nazwa firmy

Liga Ochrony Kraju - SZCZECIN

Średnia ocena społeczności

0

star

Numer telefonu

Adres e-mail

Strona internetowa

open_in_new

Adres

Św. Wojciecha 11/2

Lokalizacje:

Biuro

Św. Wojciecha 11/2, Szczecin

Opinie o ośrodku szkolenia jazdy:

Bądź pierwszy

zostaw swoją opinię o tym ośrodku szkolenia kierowców

star

Opis ośrodka jazdy:

O nas – Towarzystwo Przyjaciół Żołnierza i Liga Obrony Kraju

Towarzystwo Przyjaciół Żołnierza (TPŻ) zrodziło się jesienią 1944 roku jako ruch społeczny wspierający żołnierzy walczących z okupantem. Pierwsze ogniwa TPŻ powstały w sierpniu 1944 w Siedlcach, a już zimą 1944/45 organizacja rozszerzyła się na tereny wyzwolone spod niemieckiej okupacji.

Powojenna działalność TPŻ – pomoc społeczna i osadnictwo

Po zakończeniu wojny główny wysiłek TPŻ poświęcony był organizowaniu kwater, warsztatów i mieszkań dla demobilizowanych żołnierzy oraz repatriantów. Od 1945 roku działały komitety wsparcia, gospody żołnierskie i punkty żywieniowe, by zapewnić bezpłatne noclegi i wyżywienie.

Rozwój na Pomorzu Zachodnim i powstawanie struktur lokalnych

Ogniwa TPŻ na Pomorzu Zachodnim zaczęły powstawać pod koniec 1945 roku. W listopadzie 1945 w Choszcznie i w lutym 1946 w Pyrzycach utworzono Komitety Pomocy Zdemobilizowanym Żołnierzom. W latach 1946–47 powstały oddziały powiatowe w Gryficach, Pyrzycach, Kamieniu Pomorskim, Białogardzie, Koszalinie, Sławnie, Myśliborzu, Szczecinku, Kołobrzegu oraz wielu innych miastach regionu.

Liga Przyjaciół Żołnierza – nowe zadania i organizacje satelitarne

W 1950 roku TPŻ wzbogaciło swój skład o Polski Związek Krótkofalowców, a w 1953 o Ligę Morską i Lotniczą, tworząc Ligę Przyjaciół Żołnierza (LPŻ). LPŻ koncentrowała się na krzewieniu sprawności fizycznej, wiedzy wojskowo-technicznej oraz szkoleniach przedpoborowych dla młodzieży.

Przemiany w LOK – od LPŻ do Ligi Obrony Kraju

W 1962 roku LPŻ przyjęła nazwę Liga Obrony Kraju (LOK), rozszerzając program o obronno-patriotyczne wychowanie społeczeństwa i szkolenia dla gospodarki narodowej. LOK tworzyła terenowe i zakładowe oddziały samoobrony oraz rozwijała kluby strzeleckie, wodne, modelarskie i łączności.

Współczesna działalność LOK w województwie zachodniopomorskim

Dziś Liga Obrony Kraju w województwie zachodniopomorskim liczy ponad 2500 członków zrzeszonych w 123 kołach i klubach. Działa 10 zarządów rejonowych, a członkowie szkolą się w klubach strzeleckich, wodnych, łącznościowych, modelarskich i płetwonurków. LOK wspiera lokalne społeczności i umacnia obronność regionu.

Oferta szkoleniowa i społeczna LOK

LOK oferuje szeroki zakres szkoleń: przygotowanie przedpoborowe, kursy dla kierowców i operatorów, strzelectwo, sportowe kluby obronne oraz aktywności modelarskie i wodne. Organizacja prowadzi wydarzenia patriotyczne, edukacyjne i sportowe, angażując społeczność lokalną.

Wsparcie i partnerstwa LOK

Liga Obrony Kraju współpracuje z władzami samorządowymi, wojskiem, policją i strażą graniczną oraz placówkami oświatowymi. Dzięki partnerstwom LOK realizuje projekty edukacyjne, sportowe i kulturalne, umacniając więzi społeczne i obronność kraju.

Oferta:

Niestety nie posiadamy ofert tego ośrodka szkolenia kierowców :(